Drodzy Rodzice i Uczniowie,

obecna sytuacja sprawiła, że pozostajemy w domach, a wszelka komunikacja i praca odbywa się za pośrednictwem narzędzi multimedialnych przez internet. Coraz częściej w ten sposób płacimy rachunki i robimy zakupy. Korzystamy z kamerek, laptopów, komputerów, smartfonów, mediów społecznościowych. To dobrze, że mamy możliwość zdalnej komunikacji, ale powinniśmy też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Oto najważniejsze z nich:

1.Korzystajmy tylko z bezpiecznych sieci Wi-fi - zabezpieczmy sieci domowe silnym hasłem, czyli takim, które trudno zgadnąć.

2.Stosujmy dobre hasła dostępu - do każdego konta i serwisu powinny być różne hasła (w przechowaniu ich pomoże menadżer haseł); hasła powinny być unikatowe, niespotykane.

3.Aktualizujmy system - pozwala to na wychwycenie błędów i wzmocnienie ochrony oraz zainstalowanie nowych funkcji.

4.Twórzmy kopie zapasowe na urządzeniach zewnętrznych, np. na USB lub w chmurze, co pozwoli zachować dane i naszą pracę w razie awarii sprzętu.

5.Nie klikajmy w załączniki i odnośniki od nieznajomych - często zawierają wirusy.

6.Nie wysyłajmy naszych danych w mailu - żadna firma czy bank nie poprosi w mailu o nasze dane do logowania.

7.Nie umieszczajmy w mediach społecznościowych zbyt wielu danych i informacji, które ułatwiają pracę złodziejom, np. o dłuższych wyjazdach.

8.Pamiętajmy o RODO - zdjęcia osób i ich dane możemy udostępniać tylko za ich zgodą.

9. Po skończonej pracy wylogujmy się i nie udostępniajmy innym osobom swojego konta – w ten sposób chronimy nasze dane przed utratą.

10. Korzystajmy z programów antywirusowych, które zabezpieczą nasze komputery.

11. Uważajmy na nietypowe smsy dotyczące, np. niedopłaty do przesyłki, zabrania przez bank 1000zł na walkę z koronawirusem - oszuści wykorzystują każdą sytuację.

Bezpiecznej pracy :-)

 

Ustawienia dostępności

© 2017 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych w Warszawie