(Hej, Hej, moi Drodzy mamy dla Was kilka słów o motywacji do samodzielnej nauki w domu od naszych pedagożek i psycholożek).

Co zrobić, gdy trudno się skupić na nauce?”

Uczenie się na odległość to zadanie wymagające zaangażowania, systematyczności i silnej woli. Ucząc się w domu jesteśmy bardziej narażeni na rozproszenie uwagi.

Co nam przeszkadza? Najczęściej telefon, który powiadamia o kolejnych przychodzących wiadomościach, telewizor lub nowe odcinki ulubionego serialu na Netflix, surfowanie po internecie, YouTube czy wirtualna gra. Gdy jesteśmy całe dnie w domu często też trudno nam się skupić na nauce czy pracy.

Odwlekamy wtedy naukę, zajmujemy się innymi sprawami. Dlaczego tak robimy? Unikamy po prostu czynności, które powodują u nas trudne odczucia i zmuszają do wysiłku. Im bardziej oceniamy to nasze zadanie jako trudne czy nieciekawe, tym więcej innych czynności wykonujemy, aby nie usiąść do nauki. Odkładamy na później czas rozpoczęcia nauki. Unikamy, bo traktujemy tą naukę jako zagrożenie lub coś mniej dla nas miłego. Często jest to działanie nieświadomie. Co wtedy się często czuje? Pojawia się poczucie winy i strach, że nie zdążymy zrobić tego, co jest od nas wymagane.

Masz podobnie? Jeśli tak, to wiedz, że jest na to sposób! Damy Ci kilka rad, co można z tym zrobić, aby czas nie uciekał, a systematyczna nauka w domu była łatwiejsza.

Jak się zmotywować do nauki lub innego działania?

  1. Znajdź powód, aby zrobić to, co chcesz/masz zrobić – znajdź swoje „po co?”, np. piszę wypracowanie oparte na tekstach źródłowych jako trening przed maturą; robię zadanie, aby poprawić ocenę; chcę otrzymać pozytywną ocenę;

  2. Zacznij od maleńkiego elementu - to też jest nauka, np. przejrzenie notatek, zaznaczenie zakreślaczem najważniejszych treści; przygotowanie lub wyszukanie materiałów.

  3. Ustal mikrocele – zapomnij o innych sprawach, przyjdzie na to czas. Zajmuj się tylko jednym małym celem. Twoja praca musi być podzielona na mniejsze fragmenty.

  4. Maksymalnie skoncentruj się na małym celu – bez telefonu, Facebooka, TV, itp.

Pamiętaj, jedno zadanie/działanie na raz, gdy będzie ich więcej uwaga się rozproszy.

  1. Wyznacz sobie nagrody za zrealizowane etapy lub całe zadania. Wykonasz zadanie – ciesz się z realizacji i w przerwie zjedz przekąskę; porozmawiaj on-line z przyjacielem przez kilka minut; obejrzyj 1 odcinek serialu.

  2. Szukaj pozytywnych elementów w zrealizowanym zadaniu oraz sensu dla siebie – da Ci to motywację do dalszego podejmowania zadań oraz kontynuacji uczenia się.

  3. Zrób listę zadań do wykonania lub ich elementów – wykreślaj z satysfakcją zrealizowane etapy/elementy. Da Ci to poczucie kontroli i radość z realizacji. Jeśli czegoś nie zrobisz, przepisz na listę w kolejnym dniu.

Jeśli masz pytania, potrzebujesz więcej informacji jak radzić sobie z motywacją do nauki w warunkach domowych, napisz do psychologów lub pedagogów z Przystanku Łucka. Będziemy wspólnie się zastanawiać jak temu zaradzić. Myśl pozytywnie! Niedługo znów spotkamy się w ośrodku i wszystko wróci do normy.

Pamiętaj #Zostańdomu #pracujemyzdalnie

 

 

Ustawienia dostępności

© 2017 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych w Warszawie