Drodzy Rodzice,

w ostatnich dniach nasze życie trochę się zmieniło. Ograniczone życie publiczne, brak kontaktu z najbliższymi, rezygnacja z pasji, niepewność odnośnie pracy i edukacji dzieci. Dla każdego z nas to trudny czas. Dla pocieszenia dodam: to tylko stan przejściowy, który minie. Mimo to, sytuacja która nas dotknęła może wywoływać napięcie i stres. Dlatego warto pamiętać o kilku wskazówkach, by obniżyć poziom lęku:

Warto zadbać o stały rytm dnia rodziny, a w szczególności rytm dzieci:

• czas powinien być rozdzielony podobnie jak w czasie, gdy pandemii nie było: czas wolny, nauka, obowiązki domowe. Dobrze, żeby nie spędzały większości dnia przed telewizorem, komputerem czy telefonem.
  • zachowajmy podobne pory spożywania posiłków oraz snu, żeby nie rozregulować naszego zegara biologicznego,

Dawna RUTYNA daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Łatwiej będzie później wrócić do codzienności.

• Unikaj oglądania serwisów informacyjnych częściej niż 2 razy dziennie.
  • Nie dopuść, by temat koronawirusa był głównym tematem rozmów w domu.
  • Wspólnie spędzany czas? Wskazany! Ale każdy potrzebuje czasem pobyć sam. To nic złego zamknąć się w pokojach, by troszkę poprzebywać w samotności. Unikniemy dzięki temu konfliktów między sobą.
  • Jeśli to możliwe - łącz się ze znajomymi czy rodziną poprzez wideorozmowy.
  • Odpowiadaj na pytania dziecka (adekwatnie do wieku i poziomu rozwoju).
    Nie pozwól, by źródłem wiedzy był dla niego jedynie internet.

Przypominamy, że razem z zespołem psychologiczno-pedagogicznym jesteśmy do Państwa dyspozycji on-line w godzinach pracy. Proszę śmiało pisać do nas na e-dzienniku, jeśli potrzebne jest wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie.