21.05

Młodzież i stypendia

Na koniec świętowania urodzin Karola Wojtyły pragniemy wspomnieć o pomocy, którą mogą otrzymać dzieci i młodzież, a którym patronuje Papież Polak. Są to stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Poniżej znajdują się wypowiedzi naszych absolwentów, którzy otrzymali stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II lub brali udział w projektach organizowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

 

Damian Bieniak:

 

Joanna Huczyńska:

Stypendium m. st. Warszawy im. Jana Pawła II było dla mnie nagrodą za ciężką pracę całego roku. Udało mi się, ale oczywiście nie było to łatwe. Myślę, że zasłużyłam na tę formę nagrody za naukę ponieważ przez cały okres szkoły podstawowej i gimnazjum dobrze się uczyłam, ale ani razu nie dostałam stypendium. Uczę się dla siebie, nie dla stypendium, ale zrozumiałam, że dzięki temu miałam możliwość rozwinąć dalej. Poszłam na prywatną uczelnię, te pieniądze tak dużo dla mnie znaczyły po ukończeniu liceum. Gdyby nie to, sądzę, że życie potoczyłoby się inaczej. Dziękuję.

 

Magdalena Wdowiarz:

 

Ewelina Bratkowska – Kuc:

(brała udział w projekcie organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie)

Doskonale pamiętam współpracę z p. Pawłem Pożaryckim i panią Urszulą Prokurat katechetką i wychowawczynią w internacie. Przygotowaliśmy się do przedstawienia i śpiewaliśmy w PJM "Barkę". To było mocne i wzruszające przeżycie. Wspominam to miło i myślę, że zarówno ja, jak i inni uczestnicy pamiętamy ciepło o Janie Pawle II.

Minęło 11 lat od tego wydarzenia; udziału w projekcie dotyczącym Jana Pawła II. Niestety zdarzają mi się chwile, że zapominam o wierze i o Papieżu Polaku. Żyjemy w takich czasach, ze zapominamy o takich momentach.

Może najbardziej o tym, że Jan Paweł II był dla nas, dla ludzi dobrym człowiekiem, papieżem, a przede wszystkim, że zachęcał młodzież do działania w kierunku dobroci, żeby zrealizowali swoje marzenia, kochali i wybaczali, żeby nie zeszli na złą drogę i się nie poddawali.

 


 20.05

Jan Paweł II i młodzież

Jan Paweł II od początku swego kapłaństwa kochał młodzież a ona jego. Wielokrotnie się z nimi spotykał, rozmawiał. Był pomysłodawcą i organizatorem Światowych Dni Młodzieży. Co roku odbywają się on w innym państwie.

Głucha, słabosłysząca młodzież też chętnie uczestniczy w ŚDM. Tak to było w Krakowie:

http://bazylikastw.pl/tym-razem-pierwsze-miejsce-archiwum-wspomnien-jp2-17-czerwca-2019/?fbclid=IwAR2xclH5tMjTuVgoDPAMKn6RZwlgO1eMhEfxNis7mT8YXbO-4t1kqQTtSlI

  


18.05

 Sportowe wyzwanie na jubileusz 100-lecia urodzin Papieża Polaka

Wiemy dobrze jak Jan Paweł II od najmłodszych swego życia kochał sport. Piłka nożna, kajaki, rower, piesze wycieczki, wyprawy górskie.. Wiedział dobrze, że sport kształtuje charakter człowieka.

Niech słowa, które znajdują się poniżej będą zachętą dla Was do aktywności fizycznej w dniu urodzin Karola Wojtyły i tej codziennej!

Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości[…]Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca.

Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję.”

/Jan Paweł II, Elbląg 6 czerwca 1999 r./

Więcej o sporcie i papieżu można przeczytać, obejrzeć tutaj:

https://www.niedziela.pl/artykul/111500/nd/Sport-w-zyciu-Jana-Pawla-II

https://www.youtube.com/watch?v=KUPuvjj9DQo

 


15.05

Sposoby świętowania urodzin Papieża Polaka

Jeżeli ktoś żyje i obchodzi urodziny ma tort, jest spotkanie w gronie rodziny, przyjaciół, są prezenty. Jednak jak świętować bez jubilata (bez Jana Pawła II)? Oto kilka następnych pomysłów. Zachęcamy do korzystania z nich i dzielenia się własnymi.

https://www.facebook.com/events/2311704352458257/?event_time_id=2311704455791580

https://wadowice.pl/twoje-100-sekund-na-100-lecie-urodzin-jana-pawla-ii/

https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/

 


15.05

Życie Jana Pawła II

Drodzy! Wasza koleżanka Anna przygotowała piękną prezentację o życiu Papieża. Znajduje się tam dużo ciekawych informacji. Sprawdźcie sami.

A już w poniedziałek zapraszamy na quiz pod hasłem „Życie Jana Pawła II”, który przeprowadzimy za pomocą aplikacji Kahoot.

Dla osób, które miałyby ochotę wziąć udział w konkursie, a które nie mają dostępu do książek i filmów polecamy poszukanie informacji na stronach internetowych:

https://www.centrumjp2.pl/biografia-jana-pawla-ii/

https://diecezja.pl/100-lecie/

https://dzieje.pl/aktualnosci/kalendarium-zycia-karola-wojtyly-jana-pawla-ii

 

© 2017 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych w Warszawie